Zecliner Zofa Umber Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
$4,749.99 Original price was: $4,749.99.$3,799.99Current price is: $3,799.99.
"*" indicates required fields
1 in stock (can be backordered)
Please fill in the fields below with the shipping destination details in order to calculate the shipping cost.
Disclaimer: We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Images may not represent the actual size, and colors and images may differ in the showroom. Visit the store for the actual fabric, leather, color, wood, finish, and all other options. We try our best to give you an accurate as advertised discounted price online. However, for various reasons, including manufacturer promotional restrictions, technical issues, and constant change, not all pricing is possible to be displayed.
Gardner Outlet Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Blissful relaxation, rejuvenating sleep, all with Zofa. Designed as two Zecliners in one, this power sleep sofa brings cutting-edge technology to create the ultimate in luxury. With Zero Gravity recline, CloudLux™ seat cushions, and heat and air massage features, the Zofa brings wellness to relaxation. Upholstered in moisture-resistant and easy to clean performance fabric choices, including a scientifically backed Nanobionic fabric that contains infrared-emitting minerals that recycle the body’s energy. The future of modern reclining furniture, Zofa includes motion-sensitive LED base lighting, with USB ports and a wireless charging pad to keep all your devices powered up and within reach.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Massage | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Zofa |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Zero-Gravity Reclining, CloudLux Cushion(s), Charging Ports Included, Flip-Down Center Back, Wireless Charging, Cup Holders, Lighting, and MyRecline Ap |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 358-04 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Carton Volume | 59.113 |
| Carton Weight | 349.000 lb |
| Product Weight | 349 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Collection | Zecliner Zofa |
| Weight | 349 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 87 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Zecliner Zofa |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.





Reviews
There are no reviews yet.