Oasis Truffle Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
$4,899.99 Original price was: $4,899.99.$3,899.99Current price is: $3,899.99.
"*" indicates required fields
1 in stock (can be backordered)
Please fill in the fields below with the shipping destination details in order to calculate the shipping cost.
Disclaimer: We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Images may not represent the actual size, and colors and images may differ in the showroom. Visit the store for the actual fabric, leather, color, wood, finish, and all other options. We try our best to give you an accurate as advertised discounted price online. However, for various reasons, including manufacturer promotional restrictions, technical issues, and constant change, not all pricing is possible to be displayed.
Gardner Outlet Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Escape to your own personal paradise with the Oasis power recliner. De-stress with ample relaxation space and indulgent waterfall chaise seats. Luxurious heat and air massage soothes overworked muscles for ultimate wellness, while Zero Gravity recline transports you to a state of weightlessness. Customize your comfort with a power control that adjusts heat, massage , recline, headrest and lumbar support, complete with USB-A and USB-C ports to keep your devices charged and within reach. With the Oasis, every day is a vacation.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Massage | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Oasis |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Zero-Gravity Reclining, Heat & Air Massage, FlexSync App Control, Charging Ports Included, Console, Wireless Charging, and Cup Holders |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 705-70 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 48.614 |
| Carton Weight | 309.000 lb |
| Product Weight | 309 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 309 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 76 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Oasis |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.





Reviews
There are no reviews yet.