Henry Beige Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
$4,759.99 Original price was: $4,759.99.$3,269.99Current price is: $3,269.99.
"*" indicates required fields
1 in stock (can be backordered)
Please fill in the fields below with the shipping destination details in order to calculate the shipping cost.
Disclaimer: We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Images may not represent the actual size, and colors and images may differ in the showroom. Visit the store for the actual fabric, leather, color, wood, finish, and all other options. We try our best to give you an accurate as advertised discounted price online. However, for various reasons, including manufacturer promotional restrictions, technical issues, and constant change, not all pricing is possible to be displayed.
Gardner Outlet Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Treat yourself to a comfortable yet refined sitting experience with the Henry leather power reclining loveseat with console and power headrests and lumbar. This generously scaled frame is upholstered in a beige leather, and features contoured seats and padded arms with a unique sculptural shape and welt trim. The center console contains a storage compartment, wireless charging tray and pop-out dual cupholders. Power recline, headrest and lumbar control on both sides allows for customized comfort, and included USB ports provide convenient device charging. The Zero Gravity recline technology gives the feeling of weightlessness while Flexsteel’s patented Blue Steel Spring provides lasting seat support.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Cupholders | Yes |
| Storage | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Henry |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, Zero-Gravity Reclining, Console, Wireless Charging, and Cup Holders |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 946-80 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 48.576 |
| Carton Weight | 287.000 lb |
| Product Weight | 287 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Carton Weight | 315.000 lb |
| Carton Volume | 52.950 |
| Weight | 287 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 75 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Henry |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.



Reviews
There are no reviews yet.