Zecliner Model 2 Dove Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
$3,019.99 Original price was: $3,019.99.$2,399.99Current price is: $2,399.99.
"*" indicates required fields
Available on backorder
Please fill in the fields below with the shipping destination details in order to calculate the shipping cost.
Disclaimer: We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Images may not represent the actual size, and colors and images may differ in the showroom. Visit the store for the actual fabric, leather, color, wood, finish, and all other options. We try our best to give you an accurate as advertised discounted price online. However, for various reasons, including manufacturer promotional restrictions, technical issues, and constant change, not all pricing is possible to be displayed.
Gardner Outlet Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Cozy up in the Zecliner Model 2 Power Lift Sleep Chair, your perfect family recliner by day, and haven for peaceful sleep by night. The zoned memory foam comfort areas in the backrest, seat, and shoulders; removable cooling head pillow; padded arms; and waterfall chaise provide surrounding comfort. The hand wand control lets you customize your comfort. Zero Gravity puts you in a state of weightlessness, and power lift assists when standing. This recliner is armed with reliable performance fabric upholstery that repels stains and spills, while being easy to clean. With Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ at its core, this recliner has surrounding comfort for relaxation and slumber. Achieve blissful relaxation by day and a rejuvenating sleep by night with the Zecliner.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Zecliner Model 2 |
|---|---|
| Features | Zero-Gravity Reclining, Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Power Lift, Removable Head Pillow, Heavy-Thread Stitching, Charging Ports Included, MyRecline App Control, and Lighting |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 352-01 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Lift Recliners |
| Carton Volume | 23.614 |
| Carton Weight | 182.000 lb |
| Product Weight | 182 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Carton Weight | 181.500 lb |
| Product Weight | 163.8 lb |
| Weight | 163.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 40 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Zecliner Model 2 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.