Zecliner Model 3+ Umber Fabric Power Rocking Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
$3,019.99 Original price was: $3,019.99.$2,429.99Current price is: $2,429.99.
"*" indicates required fields
Available on backorder
Please fill in the fields below with the shipping destination details in order to calculate the shipping cost.
Disclaimer: We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Images may not represent the actual size, and colors and images may differ in the showroom. Visit the store for the actual fabric, leather, color, wood, finish, and all other options. We try our best to give you an accurate as advertised discounted price online. However, for various reasons, including manufacturer promotional restrictions, technical issues, and constant change, not all pricing is possible to be displayed.
Gardner Outlet Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
A healthy life starts with a healthy night’s sleep. The Zecliner power recliner with power headrest, lumbar, heat and massage was designed and built to be the perfect family chair by day and a place for peaceful sleep by night. The zoned memory foam comfort areas in the backrest, seat, and shoulders; removable Technogel head pillow; padded arms; and waterfall chaise provide surrounding comfort. This recliner is armed with reliable performance fabric upholstery that repels stains and spills, while being easy to clean. Complete with our Blue Steel Spring at its core, you will achieve full relaxation and rest peacefully with the Zecliner.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Massage | Yes |
| Rocking | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Zecliner Model 3+ |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Zero-Gravity Reclining, Removable Head Pillow, Charging Ports Included, MyRecline App Control, Lighting, and Heat & Air Massage |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Spring Unit | DualFlex |
| Carton Volume | 29.610 |
| Carton Weight | 163.000 lb |
| Product Weight | 145.53 lb |
| Stocked Cover Options | 358-04 |
| Motion Type | Power Reclining |
| Carton Volume | 29.573 |
| Carton Weight | 163.170 lb |
| Type | Recliners |
| Weight | 145.53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 35 × 45 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Zecliner Model 3+ |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.



Reviews
There are no reviews yet.